Dzisiejsza data: czwartek, 21 listopada 2019 roku  http://www.przedszkole21.leszno.pl/ » INNOWACJE PEDAGOGICZNE W PRZEDSZKOLU

INNOWACJE PEDAGOGICZNE W PRZEDSZKOLU

ENTLICZEK - PENTLICZEK, JESTEM MAŁY RATOWNICZEK. DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE W PRZEDSZKOLU

Biorąc pod uwagę, że każde dziecko może uratować komuś życie, istotne jest aby edukację prozdrowotną rozpocząć jak najwcześniej. Dzieci mogą służyć pomocą w nagłych wypadkach jednocześnie mobilizując swoich rodziców do aktywności w tym zakresie. W celu przełamania barier podejmujemy próby nauczania pierwszej pomocy wśród najmłodszych. Dzieci oswajają się z elementarnymi zagadnieniami, kształtując właściwe nawyki ratowania życia, dzięki czemu pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym. Dzieci mają nie tylko poznać zasady zachowania bezpieczeństwa w domu, przedszkolu czy w innych środowiskach społecznych, ale również wdrożyć odpowiednie postępowanie w sytuacji zagrożenia życia. Głównym celem nie jest nauka praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy w codziennym życiu, ale przede wszystkim kształcenie u dzieci właściwego zachowania w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. Ważne jest aby dziecko potrafiło wezwać pomoc i udzielić niezbędne informacje. W związku z tym, należy wyposażyć dzieci w takie wiadomości jak nauka numerów ratunkowych, wezwanie pogotowania, zapoznanie z wizerunkiem ratownika oraz umiejętność współpracy z nim.